Δημιουργία κόμικ στην ψηφιακή μας τάξη του Edmodo. Ιδέες και προτάσεις για τα δικά μας άβαταρ και το δικό μας κόμικ

Μια επιπλέον πρόταση για το κόμικ σας είναι η ιστορία να εκτυλίσσεται στο σχολείο. Μπορείτε να το κάνετε επίκαιρο. Πώς θα είναι το σχολείο όταν ξανανοίξει; Πως βιώνετε την τηλεκπαίδευση, την καραντίνα και τους περιορισμούς; Πάντα με μηνύματα αισιόδοξα και χιουμοριστικά. Δουλέψτε σε ομάδες αγοριών-κοριτσιών. Γραψτε στον τοίχο της ομάδας και ανεβάστε φιγούρες και σχέδια για την ιστορία σας, ώστε να έχουμε μια συλλογή και να μπορούμε να συνδυάζουμε τα σχέδια σας με φωτογραφιές. Δείτε το παράδειγμα που σας επισυνάπτω και διαβάστε τις οδηγίες από την εργασία του βιβλίου.

Για να δούμε, θα έχουμε δυνατές ιστορίες για το περιοδικό μας;😉

Δημιουργίες των παιδιών

Μερικές ιδέες για κομικ με τη Μαφάλντα από την Αργεντινή με το ιδιαίτερο χιούμορ της και τον δικό μας «μυστήριο» άγνωστο εδώ και χρόνια σκιτσογράφο, τον Αρκά. Διαβάστε για τη Μαφάλντα εδώ: https://fereakia.wordpress.com/2011/11/29/η-μαφάλντα/